Cine a câştigat principalele primării din ţară. Lista noilor primari

Alegerile locale din România s-au încheiat duminică seară cu o prezenţă naţională la vot de 46,02%.

După numărătoarea parţială a voturilor lista noilor primari din municipiile reședință de județ ale României este următoarea:

Lista noilor primari din municipiile reședință de județ ale României

  1. Alba Iulia (Alba)
    USR: Gabriel Pleșa

  2. Arad (Arad)
    PNL: Călin Bibarț

  3. Pitești (Argeș)
    PSD: Cristian Gentea

  4. Bacău (Bacău)
    USR: Lucian Stanciu Viziteu

  5. Oradea (Bihor)
    PNL: Florin Birta

  6. Bistrița (Bistrița-Năsăud)
    PNL: Ioan Turc

  7. Botoșani (Botoșani)
    PSD: Cosmin Andrei

  8. Brașov (Brașov)
    USR: Allen Coliban

  9. Brăila (Brăila)
    PSD: Marian Dragomir

  10. București
    INDEPENDENT: Nicușor Dan

Sector 1: Clotilde Armand (USR)

Sector 2: Radu Mihaiu (USR)

Sector 3: Robert Negoiță (Alianța Pro București)

Sector 4: Daniel Băluță (PSD)

Sector 5: Cristian Popescu Piedone (PPU)

Sector 6: Ciprian Ciucu (PNL)

  1. Buzău (Buzău)
    PSD: Constantin Toma

  2. Reșița (Caraș-Severin)
    PNL: Ioan Popa

  3. Călărași (Călărași)

  4. Cluj-Napoca (Cluj)
    PNL: Emil Boc

  5. Constanța (Constanța)
    PNL: Vergil Chițac

  6. Sfântu Gheorghe (Covasna)
    UDMR: Antal Arpad

  7. Târgoviște (Dâmbovița)
    PSD: Cristian Stan

  8. Craiova (Dolj)
    PSD: Olguța Vasilescu

  9. Galați (Galați)
    PSD: Ionuț Pucheanu

  10. Giurgiu (Giurgiu)
    PNL: Adrian Anghelescu

  11. Târgu Jiu (Gorj)
    PNL: Marcel Romanescu

  12. Miercurea Ciuc (Harghita)
    UDMR: Korodi Attila

  13. Deva (Hunedoara)
    PNL: Florin Oancea

  14. Slobozia (Ialomița)
    PNL: Dragoș Soare

  15. Iași (Iași)
    PNL: Mihai Chirica

  16. Baia Mare (Maramureș)
    INDEPDENDENT: Cătălin Cherecheș

  17. Drobeta-Turnu Severin (Mehedinți)
    PSD: Marius Screciu

  18. Târgu Mureș (Mureș)
    UDMR: Soos Zoltan

  19. Piatra Neamț (Neamț)
    PNL: Andrei Carabelea

  20. Slatina (Olt)
    PSD: Emil Moț

  21. Ploiești (Prahova)
    PNL: Andrei Voloșevici

  22. Satu Mare (Satu Mare)
    UDMR: Kereskenyi Gabor

  23. Zalău (Sălaj)
    PSD – Ionel Ciunt

  24. Sibiu (Sibiu)
    FDGR: Astrid Fodor

  25. Suceava (Suceava)
    PNL: Ion Lungu

  26. Alexandria (Teleorman)
    PSD: Victor Drăgușin

  27. Timișoara (Timiș)
    USR: Dominic Fritz

  28. Tulcea (Tulcea)
    PNL: Ștefan Ilie

  29. Vaslui (Vaslui)
    PSD: Vasile Pavăl

  30. Râmnicu Vâlcea (Vâlcea)
    PE: Mircea Gutău

  31. Focșani (Vrancea)
    PSD: Cristi Valentin Misăilă

Sursa antena3.ro